Дитячі садочки в Польщі
Система садочків в Польщі схожа до системи садочків в Україні. Але є певні відмінності. Про це ми і поговоримо в цій статті 🙂
Ясла та садочок
В Польщі є приватні та державні ясла з садочками. Дуже часто різниця між приватним та державним садочком відсутня. Тобто незалежно від того, чи це безкоштовний садочок чи платний, вони будуть на високому рівні. Може повстати питання «який сенс платити, якщо можна не платити?». Річ у тім, що державні садочки не скрізь є. Зазвичай в нових районах буде безліч приватних ясел та садочків, але не буде державних — не кожний хоче возити дитину в садочок, якщо можна віддати поруч з місцем проживання.
Через це можна помітити першу найбільшу відмінність між Україною та Польщею — багато маленьких ясел та садочків.
Коли ви віддаєте дитину до яслів чи садочку, то зазвичай з вас беруть так зване wpisowe — це одноразовий платіж в зв’язку з доєднанням до садочка.
Żłobek — Ясла
В Польщі, так само як і в Україні, в ясла ходять діти до 3-х років. Зазвичай ясла в Польщі платні. Наскільки мені відомо, ясла можуть бути безкоштовними лише у Варшаві (дофінансовані урядом).
Przedszkołe — садочок
У випадку садочків можна віддати дитину безкоштовно. Але звісно, що не повністю безкоштовно. Існують 3 основні витрати:
- Оплата за харчування — зазвичай це певна сума за день (17-22 злотих), коли дитина відвідує садочок
- В деяких садочках є додаткова оплата за присутність дитини поза визначеними годинами. Можна подумати, що це доплата за пізні години, але ні — доволі часто «безкоштовні» години можуть бути лише з 8 до 12, а далі платно. Ціна зазвичай 1-2 злотих за годину.
- Також доволі часто є добровільні внески до батьківського комітету (rada rodziców).
З додаткових витрат, можна зустрітись з:
- Можуть бути різні поїздки (наприклад, до зоопарку) або садочок можуть відвідувати якісь організації (наприклад, ляльковий театр).
- Гуртки
Головні відмінності
Харчування
Для багатьох батьків з України шоком стає те, як діти харчуються. У багатьох садочків немає своєї кухні, то ж їжу їм привозять з кейтерингу.
Подивіться на меню з садочка, куди ходить моя дитина
Як ви можете помітити, сніданки слабенькі — доволі часто на сніданок були бутерброди з чаєм в різній варіації. То ж спільними силами батьків вдалося поміняти постачальника їжі.
Тепер меню виглядає от так:
Стало краще 🙂
Сон — діти сплять «на підлозі»
Так, в Польських садочках зазвичай немає класичних ліжок і немає кімнати де діти сплять. Ви можете запитати: «як же ж тоді діти сплять?!». Все дуже просто — є міні ліжка, які стоять десь з боку, а коли час спати їх дістають і ставлять. Виглядають вони от так:
Як потрапити до садочка в Польщі?
Процес рекрутації до садочків залежить від міста. Наприклад, у Варшаві рекрутація відбувається двічі на рік на наступний навчальний рік. Перший набір відбувається в березні, другий в червні. Тобто за місце в садочку потрібно піклуватись завчасно. Якщо зараз кінець літа 2024, то щоб потрапити в набір на навчальний рік 2025/2026 потрібно буде в березні 2025 року складати онлайн внесок. Сайт з рекрутаціями у Варшаві https://rekrutacje-warszawa.pzo.edu.pl/formico-public/
Але це не означає, що в садочок можна потрапити лише підчас рекрутації. Можна зайти до садочку, в який ви хотіли б щоб ваша дитина ходила, та уточнити, чи є вільні місця. Якщо місця є, то достатньо буде заповнити заяву на прийняття до садочку і вас приймуть.