Перші враження від Польщі
Хочу розповісти Вам про мої перші враження від Польщі.
Життя
Життя тут схоже до життя в Україні, але не таке. В першу чергу всі ці слова «пан/пані/панство» роблять простий діалог вишуканим. Немає цих «понтів». Вийдіть в Україну на вулицю, в тому ж Києві, що ми всі побачимо? Великі джипи в великій кількості. На ліво подивися — 5 Lexus LX 570
На право поглянемо — 3 Toyota Land Cruiser 200
І так далі. Великі пафосні машини. Які споживають багато бензину, забруднюють оточуюче середовище, створюють затори. А толку від них мало, адже більшість з цих машин бездоріжжя відчувають лише декілька разів на рік.
А тут в Польщі? Тут такого немає. Великих машин тут не так багато. Поки я тут знаходжуюсь, таких великих машин бачив я дуже мало, напевно до 15 шт (за 10 днів). Коли в Україні таких машин я бачу в день 15 шт. мінімум. В кожному дворі. Натомість тут їздять менші машини, зазвичай універсали. Наприклад така:
Ця BMW коштує тут 44 000 злотих. На наші гроші це близько 184 000 грн (16 серпня 2014 року). Середня зарплата в Ополе наприклад близько 2500 злотих, з допомогою легких математичних дій дізнаємось що 18 повних зарплат простого працівника і він вже волідіє таким автомобілем. Як не дивно в Україні сума середньої зарплати така ж, тільки в гривні. І виходить що для українця це 74 повні зарплати (на момент написання — 16 серпня 2014). Як говорить молодь — «Жызнь боль». Мій знайомий тут працює фізично, з гіпсовими плитами. Отримує близько 3000 злотих. Один з наших викладачів на запитання скільки він заробляє відповів що за 10 годин на тиждень отримує 3300 злотих. При повному навантаженню він матиме в 2-3 рази більше.
Ціни
З цінами все цікаво. З недавнього часу, так гривня втратила свою цінність, в перерахунку на наші гроші багато що є дорощим. Наприклад 1 літр бензину коштує в середньому 5,4 злотих (серпень 2014) в гривнях це близько 23 грн (серпень 2014), але ще взимку на гривні це було близько 16 грн. Особисто мені ціни трішки нагадують українські ціни в 2007 році. Коли бензин був по 5-6 грн, долар по 5 грн (у них подібний курс). Макдональдс дорощий. Коли у нас бігмак меню коштує 40 грн (серпень 2014) то тут коштує близько 72 грн (серпень 2014).
Наприклад в такій собі кафешкі на кшталт Два Гуся супчик, картопелька (пюре), котлета (схожа на котлету по київські, але назва інша) і чай коштує 19,2 злотих, а це близько 80 грн (серпень 2014).
Курити і пити алкоголь тут не сильно вигідно. Найдешевша пачка цигарок яку я бачив це 45 грн (серпень 2014). Добре що не палю ці цигарки). Табак взагалі має космічні ціни. Алкоголь хоч і коштує дороще (особливо кріпкі напої) але зазвичай він якісніший. Винні вироби хороші.
Трішки фотографій.
Що цікаво. Здається в них більша культура розпивання алкогольних напоїв. В них дозволено пити на території гуртожитку, в гуртожитку. Але все звісно ж з розумом. Взяти зробити шашлик перед входом до гуртожитка — це нормально. У нас все ж навпаки зазвичай. Як мінімум проженуть , а якщо ще й алкоголь є, так взагалі. Тут же, поляки взяли столики з кімнат, винесли, поставили на траві, порозсідались, поставили невеличкий мангальчик, пиво, шум, музика — охоронець дивиться і лише заздтрить, бо теж хоче, але не може. При цьому якось культурно все це, П’ють собі та і все. У нас часто це пошумніше. Викладач спокійно може з студентами випити пива.
Дороги та система громадського транспорту
Дороги хороші. Є платні та безкоштовні. Правила трішки відрізняються від наших. Взагалі все на рівень вище від нашого. На платних дорогах на кожному кілометрі є «будка» з телефоном для виклику допомоги (банальна поломка ТЗ, чи щось гірше). Автомобілі не сильно дорогі, паливо в цілому теж не дороге.
Пропоную переглянути відео.
Громадський транспорт — комфортабельні автобуси MAN, SCANIA — це вам не «шансонвагени» богданчики київські. Вартість проїзд залежить від того чи є у Вас пільги і де ви купуєте квиток — у водія чи на зупинці. При купівлі звичайного квитка у водія його варість 3 злотих, при купівлі на зупинці його вартість 2,6 злотих.
Кожний маршрут має графік. І їздить дуже точно (зазвичай). На кожній зупинці є така табличка, по якій можна знати коли буде наступний автобус і чи є час наприклад зайти до магазину чи аптеки.
Кожний автобус має пневматичну підвіску. Це означає, що підїджаючи до зупинки, він може занижатись з всіх боків для того щоб людям котрим тяжко зайти (наприклад не можуть підняти високо ногу) або інвалідам на колясках було простіше. Доволі цікава штука. Інвалідам тут простіше жити. Поперше народ пропонує допомогу, подруге більше умов. Кондиціонер працює напевно й взимку. Надворі наприклад 15 градусів, немає сонця заходиш в автобус а там ще й кондиціонер працює. Доречі лише в трьох містах Польщи є тролейбуси.
Підсумовуючи, хотів би сказати (але напишу) що перші враження від Польщі дуже позитивні.