Чи громадський транспорт Києва дійсно дешевший від громадського транспорту в Європі?


2018-10-20 23:14:42

Останнє подорожчання вартості проїзду в громадському транспорті Києва надихнуло мене на написання цієї статті.
З 14 липня 2018 року піднялись ціни на проїзд в муніципальному громадському транспорті Києва. Ціна проїзду в метро, трамваях, автобусах чи троллейбусах коштує 8 гривень. Безліч громадян обурені таким підвищенням цін, влада, та деякі люди, виправдовуються, що от в Європі, Канаді чи будь-якій іншій країні ціни на проїзд вищі і не просто вищі, а в 2-3-4 рази, наводячи приклад Канади з 3 доларами за проїзд чи наприклад Польщі, де вартість проїзду в столичному громадському транспорті аж 32 гривні. Але чи насправді в Києві такий дешевий проїзд як нам заявляють? Відповідь знайдемо на прикладі Варшави.

Ще з шкільних часів ми знаємо, що 32 більше від 8 і відповідно одразу погоджуємось з твердженням, що в Києві транспорт дешевше. Але більшість, сподіваюсь, розуміє, що не можна просто порівнювати числа не вдаючись в деталі. І мова тут не про банальні більші прибутки середньостатистичного мешканця Варшави.

Для більшого розуміння варто описати громадський транспорт Києва та Варшави по черзі.

Громадський транспорт Києва

Мешканцям Києва він здається простим, але насправді таким не являється. Вулицями Києва можна пересуватись як державним громадським транспортом, так і приватним, так званими маршрутками – багато іноземців з подивом вимовляють це слово і просять пояснити що це таке. Відходячи від теми, сама ідея маршруток непогана, іноземцям подобається її суть, але її реалізація могла б бути кращою. Ціни в обох різновидах взаємно залежні, адже якщо ціну піднімають одні, інші не в стані стримати спокуси також підняти ціну, особливо коли ціну піднімає держава.
Через таку поділеність транспорту, в кожному транспорті на вас чекає різна ціна. В одній маршрутці проїзд 6 грн, в іншій 7 грн, а ще в іншій 9. Середня вартість проїзду 8 грн. Вам потрібно завжди мати дрібні гроші для маршруток, пам’ятати про картку метро, пильнувати решту в маршруткі та постійно чути “Передайте за проїзд”.
Стан маршруток це окрема тема (та й не тільки маршруток, в загальному всього громадського транспорту Києва) – в більшості випадків він жахливий. Не буду піднімати цю болючу тему в цій статті.

На фото маршрутка, якою раніше мені частенько доводилось пересуватись містом.

Поломана маршрутка в Києві Поломана маршрутка в Києві Поломана маршрутка в Києві

Я впевнений, що середньостатистичний мешканець Києва, котрий користується громадським транспортом, пересувається по місту з пересадками. Наприклад, спочатку йде до зупинки одного транспорту, наприклад маршрутки, платить в ній за проїзд 7 грн. Проїхавши певну кількість зупинок, змінює на інший, наприклад метро, і там платить також, 8 грн. Потім, повертаючись додому, сценарій повторюється. В підсумку за день пересічний Киянин витрачає від 12 грн до 32 грн, а то й більше. Я думаю, ті хто уважно читав вже починають щось здогадуватись. Звісно, є ті кому достатньо одного транспорту і вони витрачають меньше, а є ті, хто витрачає більше, через те, що їх маршрут довший або просто немає ідеального поєднання інших транспортів. А якщо розглядати більш комфортну схему, якою я, наприклад мешкаючи в Києві користувався, то ціна виростає на очах як гриби в лісі після дощу. Наприклад, я частенько пересувався в такій схемі: маршрутка (2-3 зупинки) -> метро -> маршрутка і потім така ж дорога додому. Це вже збільшує суму до 45-50 грн. Звісно в хорошу погоду і без потреби швидко добратись місця призначення ті 2-3 зупинки можна пройти пішки, але ж не завжди погода хороша та й часто ми всі пересуваємось в ритмі великого міста і не маємо часу пройтись ці 2-3 зупинки пішки.

Прискіпливий читач одразу подумав “Але ж існують проїзні квитки, за допомогою яких можна зекономити!”. Так, такий читач правий і ми якраз дібрались до теми проїзних квитків. Так є економія, але ми знову ж потрапляємо в пастку – адже немає проїзного на абсолютно весь транспорт. Хтось звісно скаже: “Але мені не потрібний весь транспорт, я потребую лише той який мені потрібен” – це банальний самообман. Потім такі люди економлять і йдуть пішки або підлаштовуються під іншу поїздку щоб не витрачати гроші. Адже, якщо вам потрібно проїхати лише 1-2 зупинки, то скоріш за все більшість віддасть перевагу пройтись.
Повернемось до проїзних. Найдешевший проїзний коштує 290 грн – дає вам 46 поїздок в метро, що задовольняє потреби більшості в поїздках на роботу чи навчання (21 робочий день, дві поїздки на день = 42 поїздки) і аж 4 запасні поїздки. Якщо вам достатньо такої кількості поїздок, вам потрібне лише метро і ви нікуди більше не їздити, то вважайте вам пощастило.
Але якщо у вас є потреба в більше ніж 46 чи 62 поїздок (існує проїзний на 62 поїздки, його ціна 390 грн) та ще й в гру входять інші види транспорту – тут то і починається цікаве. Безлімітний проїзний на метро коштує 610 грн. Хто потребує безлімітний проїзний? На мою думку безліч людей, наприклад, батьки які відводять дитину в садочок\школу\гурток а потім їдуть на роботу, чи інші люди які потребують спочатку заїхати в одне місце, а потім в інше. В студентські часи я часто так пересувався містом по різним справам (тоді мене рятувало те, що я був студентом і мав знижки) іноді навіть користувався метром для того щоб перейти на іншу сторону (так було швидше).
До цих 610 гривень можна добавити ще трошки коштів на маршрутки.
Проїзний без лімітів на автобус, трамвай, тролейбус, метро коштує 1300 гривень. При цьому не покриває всього транспорту Києва. Це вже перебір в ціні і дуже сильний.
З транспортом Києва в цілому розібрались.

Громадський транспорт Варшави

З громадським транспортом Варшави не все так просто, він кардинально інший. У Варшаві є звичні для нас автобуси, трамваї, метро та електрички. В свою чергу, електрички діляться на: KM, WKD, SKM, S. Вдаватись в подробиці різновидів електричок ми не будемо, скажу лише що це все абревіатури різних назв, наприклад WKD – Warszawska Kolej Dojazdowa – Варшавська приміська залізниця, схожа до німецької S-Bahn. Громадський транспорт у Варшаві цілодобовий (за рахунок нічних автобусів). Також, що немало важливо, у Варшаві діє один єдиний білет на весь громадський транспорт. Також є поділ на дві зони, відповідно ціна залежить від зони.

Якщо поділеність на зони в громадському транспорті викликала у Вас питання, то поясню. Поки що у Варшаві їх дві. Вся Варшава це перша зона, і за Варшавою в частині місць теж перша зона. В першій зоні одна ціна, якщо Вам потрібно їхати за Варшаву, в другу зону, то потрібно купувати дорожчий білет чи проїзний на дві зони. Для прикладу, по анології з Варшавою, Київ це перша зона, а Ірпінь це друга.

Якщо комусь цікаво які існують різновиди автобусів у Варшаві, то на Вікіпедії є хороша стаття: фото, марка і кількість таких автобусів https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobusy_miejskie_w_Warszawie#Tabor

Вартість проїзду та основі види квитків

На момент написання статті (липень 2018) 1 злотий = 7.3 гривень.
У Варшаві існує безліч різновидів квитків, але основні це:
20 хвилин (1 зона) – 3,4 злотих (24,82 грн)
75 хвилин (1 зона) – 4,4 злотих (32,12 грн)
90 хвилин (1,2 зона) – 7 злотих (51,1 грн)
Також існують проїзні на 30 та 90 днів, до них ми повернемось далі в статті.

На перший погляд ціна здається високою. Адже ціна явно вища від ціни громадського транспорту Києва.
Але так як у Варшаві діє один білет на абсолютно весь громадський транспорт, а також діє він протягом часу зазначеного на білеті від моменту його активації, то виходить цікавий момент. За 75 хвилин його дії, ви можете поміняти безлімітну кількість транспорту, наприклад, спочатку ви їхали електричкою, потім сіли в метро, з метро в автобус, потім в трамвай – вся ця подорож на одному білеті, головне щоб ви вклались 75 хвилин. Я вибрав для порівнянь білет на 75 хвилин, тому що найчастіше користуються саме цим білетом, адже 20 хвилин мало, а 90 хвилин це багато. Що таке 32 грн за білет? Це 4 поїздки в метро Києва, але що цікаво, за кожну поїздку в громадському транспорті Києва ви повинні платити, адже в Києві немає таких білетів як в Варшаві. І виходить, що якщо в Києві вам потрібно мотнутись по своїм справам, наприклад, зустрітись з кимось, ви спочатку платите за поїздку в одну сторону, а потім в іншу сторону, а мешканець столиці Польщі може проїхатись по своїм справам використовуючи один квиток, відповідно якщо б ви в Києві їхали маршруткою до метро, потім на метро, після зустрічі їхали б знову на метро і потім маршруткою ви б витратили 30-32 гривень, так само як мешканець Варшави. Звісно, такий приклад працює лише у випадку, коли ви можете вкластись в 75 хвилин білету.
В Києві я часто стикався з тим, що для економії фінансів потрібно було чекати конкретну маршрутку, яка їде безпосередньо куди мені потрібно доїхати, тобто пересадки в Києві збільшують вартість проїзду і це дуже відчувається. Адже дуже часто, ви можете доїхати одною маршруткою до іншої, але в такому випадку замість 8 гривень ви заплатите 16 грн. У Варшаві такої проблеми немає. Крім таких білетів, існує ще безліч інших, наприклад, на 24 години, на 72 години, на вихідні і так далі. Такі білети ідеально підходять для гостей столиці, тих хто приїхав як турист чи в своїх справах. Є навіть групові білети.

Проїзний в Варшаві

Найдешевший непільговий проїзний коштує 110 злотих (803 грн), а найдорожчий 600 злотих (4380 грн). Чому така різниця? Проїзні існують на 30 та 90 днів, та в залежності від зони яку покриває. Я виділю найпопулярніші:
30 днів 110 злотих (803 грн) на одну зону
30 днів 180 злотих (1314 грн) на дві зони
90 днів 280 злотих (2044 грн) на одну зону
90 днів 460 злотих (3358 грн) на дві зони
Вище наведені проїзні це іменні проїзні, тобто які дійсні тільки для тої людини яка купила цей проїзний. Найдорощий проїзний за 600 злотих (4380 грн) це проїзний на 90 днів дійсний в двох зонах і не прив’язаний до конкретної людини. Якщо ви задумались доцільністю такого проїзного, то наведу вам приклад. Наприклад, існує родина у яких робочий графік не збігається, наприклад одна людина їде на роботу зранку і повертається вечором, а інша людина працює в нічну зміну і їде вечором і повертається зранку – в такому випадку така пара дуже економить, адже замість того щоб купити два проїзних, вони купують один який трошки дорожчий.
Зазвичай всі, хто користується громадським транспортом купують проїзні на 90 днів, на одну або дві зони, в залежності від того де хто проживає. Друга зона зазвичай починається десь всередині першого міста за Варшавою.

Порівняння цін

Насправді громадський транспорт Києва і громадський транспорт Варшави не мають нічого спільного, щоб їх порівнювати. Це два кардинально різних світа.

А тепер до найголовнішого – порівняння цін.
В опитуванні взяли участь 336 осіб, на жаль, деякі анкети довелось відкинути, наприклад, коли денна витрата була 280 грн, а в місячній було лише 400. Так само довелось відкинути дуже малі витрати і дуже великі, такі як 0 і 5000 грн.
Середня денна витрата осіб які взяли участь це 22,21 грн, а медіана 16 грн.
Середня місячна витрата осіб які взяли участь це 567,34 грн, а медіана 500 грн.
Варто звернути увагу, що опитування відбулися в липні 2018 року, на початку змін ціни, відповідно ще не всі маршрутки зкорегували ціну (про це навіть писали в коментарях), тому думаю, що на даний момент суми будуть трошки більші.
На діаграмі можна побачити місячну суму витрат і кількість осіб які вказали таку суму

Діаграма місячних витрат на громадський транспорт в Києві

Нижче можна побачити діаграму денних витрат. Варто звернути увагу, що меньше половини опитаних витрачають 16 грн і меньше в день, коли інша група людей витрачає більше 16 грн, деякі навіть сильно більше.

Якщо ви як і більшість з опитаних осіб пересуваєтесь без пересадок – ви щасливчик, адже ваші витрати на транспорт менші від інших і скоріш за все для вас проїзд в Києві дешевше від Варшави. Але на жаль не всі пересуваються громадським транспортом без пересадок, адже з 336 анкет лише 164 людини пересуваються без пересадок, а це меньше половини опитаних.

Так, ціна одного білету в Варшаві вища ніж один проїзд в будь-якому громадському транспорті Києва, але водночас, якщо ви в Києві їдете з пересадками, ціна вашої поїздки росте і плавно може дійти до вартості одного варшавського білету.
Наприклад, мій товариш дізнавшись про моє дослідження, написав, що йому часто доводиться виконувати три пересадки – 8 грн трамвай + 8 грн електричка + 8 грн трамвай – і це тільки в одну сторону, а потім ще назад, що за день дає 48 грн.
Водночас, люди для яких громадський транспорт являється основним транспортом не користуються білетами – всі купують проїзний на 90 днів. В такому випадку, один проїзний на 90 днів по Варшаві (перша зона, яка частково покриває міста за Варшавою) коштує 280 злотих (2044 грн). В 90 днях в середньому 66 робочих днів, коли люди їдуть на роботу чи з роботи (або навчання), відповідно один робочий день це 4,24 злотих (280/66), а це 30,96 грн в день. А ця сума не на багато більша від вартості середньої денної витрати. Варто згадати про те, що існує безліч пільгових програм і ті хто проживає у Варшаві купують ще вигідніші проїзні.
В той же час, в Києві немає проїзних на абсолютно весь транспорт, є проїзний на автобус, метро, трамвай і тролейбус на 30 днів аж за 1300 гривень, що за 90 днів дає ціну 3900 грн, що явно більше 2044 грн за аналогічний (але кращий, бо на весь транспорт Варшави) проїзний. Якщо купувати такий проїзний то один робочий день обходиться нам в 59,09 грн (3900/66). При цьому якщо у вас буде потреба їхати маршруткою вам доведеться ще платити.
У Варшаві у вас одна картка на весь транспорт за 2044 грн на 90 днів і вам більше не потрібно думати про оплати транспорту. А якщо ви складаєте податкову декларацію в столиці Польщі, то можете купити проїзний на 2 зони за 250 злотих, а це 27,65 грн за один робочий день, при цьому можна їздити далеко за Варшаву, а на секундочку маршрутка до Вишневого наскільки мені відомо 20 грн, а одною маршруткою з Вишневого не обійдешся, а потім ще й повернутись потрібно.
До плюсів проїзного на весь транспорт можна віднести те, що не потрібно мати дрібні гроші на маршрутку. Коли я жив в Києві (або коли приїжджаю до рідних), в кишені у мене постійно куча дрібних грошей – на маршрутку. Повірте, куди приємніше в кишені мати лише одну картку, а то й взагалі тримати її в гаманці і діставати лише для контролерів.
Особисто я проживаю за Варшавою і купую проїзний на дві зони, користуюсь електричкою. Проїзний на 90 днів і дві зони коштує 460 злотих, це 3358 грн, що дешевше ніж Київський проїзний “на весь транспорт”, який насправді не на весь транспорт.
А такий проїзний на дві зони ідеально пасує тим, хто проживає в пригороді, наприклад, ви працюєте в Києві а проживаєте в Бучі, Ірпіні, Вишневому, Щасливому чи ще десь за Києвом. Адже в такому випадку ваші витрати на громадський транспорт ростуть в декілька разів. Наскільки мені відомо, машрутка до Ірпіня коштує 18 гривень, а в моєму випадку в такій самій ситуації у мене проїзний на дві зони і ціна виходить менша, і саме головне не потрібно думати про розрахунок, постійно тримати гроші в руках.
І це ми ще не зачіпали тему пільгових цін, а вони там ще вигідніші.

Підсумки

Якщо ви рідко користуєтесь громадським транспортом, то громадський транспорт дешевший в Києві, адже якщо ви раз в місяць проїдете на метро за 8 грн це буде менше ніж проїхатись раз в громадському транспорті Варшави за 32 грн. Але якщо громадський транспорт являється основним вашим транспортом і ви користуєтесь ним кожного дня, виконуючи кілька пересадок, то скоріш за все він дешевший саме в Варшаві. Якщо Ваші місячні витрати більше 685 гривень то для Вас громадський транспорт Києва дорожчий ніж в Варшаві. І чим більше ви витрачаєте на громадський транспорт, тим не вигідний він в порівнянні з Варшавою.
Якщо ще звернути увагу на такий цікавий момент, як мінімальна зарплата і порівняти її з цінами на проїзд.
Безлімітний проїзний на 30 днів в Варшаві коштує 110 злотих (803 гривень) (А ті хто живуть постійно у Варшві і сплачують податки там – 98 злотих або 715 гривень) – мінімальна зарплата в 2018 брутто 2100 злотих (15330 гривень)
Безлімітний (але не на весь транспорт Києва) проїзний на 30 днів коштує 1300 гривень – мінімальна зарплата брутто 3723 гривень.
Вам не здається що щось тут не зовсім правильно? Звісно ніхто не отримує мінімальну заробітну плату (на то вона і мінімальна). Адже в Варшаві медіана зарплати в 2017 році це 5645 злотих брутто (41208 грн), а в Києві середня зарплата на кінець 2017 року 14035 грн брутто (з середньою зарплатою цікаво виходить, протягом року на рівні 10-11 тисяч грн, потім в грудні 14 тисяч і потім знову зменшується до 10-11 тисяч). Виходить, що мешканець Варшави може купити 51 проїзний на місяць (звісно меньше, так як це брутто і на руки отримує менше, але у кожного свої податкові відсотки і пільги, тому порівнюємо брутто з брутто), а мешканець Києва 10 і якраз залишиться 1045 грн на маршрутки.

Звісно політики вам скажуть щось в стилі “Ой там, подумаєш громадський транспорт, зато у них там все дорожче, а одним транспортом ситий не будеш!”. Звісно, сервіс дорожчий при прямому порівнянні з цінами Україна/Польща. Але ж не забувайте й про різницю в прибутках, тому ціни по тяжкості на гаманець виходять схожі, а іноді навіть в користь Польщі кращі. В Україні буде вигідно лише при умові, що у вас буде заробітна плата Європи, а ціни на товари/послуги українські.

Читачі також цікавляться

Комментариев: 3 на “Чи громадський транспорт Києва дійсно дешевший від громадського транспорту в Європі?

  1. Pingback: Пригород Варшавы - Зомбки - Блог про Польщу

  2. Pingback: Общественный транспорт Варшавы - Блог про Польщу

  3. Pingback: Прохождение границы Польша-Украина на автомобиле - Блог про Польщу

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *